HC Vaslui a coborât pe 7 în Liga Zimbrilor, după ce a fost învinsă de Politehnica Timișoara

Handbal Club Vaslui nu a mai reușit aceeași prestație entuziasmantă din prima etapă, motiv pentru care a fost învinsă în deplasare la Politehnica Timișoara, scor 28 – 23. Rezultatul a făcut ca formația pregătită de Sandu Iacob și Alexandru Axinte să coboare în clasament de pe locul trei până pe șapte.

Gazdele au deschis scorul prin Didi Hrimiuc, fost jucător al HC Vaslui. Claudiu Dediu a restabilit repede egalitatea însă același Hrimiuc a readus în avantaj formația timișoreană. Aceasta s-a desprins apoi după o perioadă de joc foarte bun, ajungând să aibă avantaj de patru lungimi, scor 5 – 1. Diferența s-a păstrat pe tabelă o bună perioadă de timp. Vasluienii au reușit să intre într-un târziu în meci și s-au apropiat la un gol, scor 10 – 9. Partida a continuat sub semnul echilibrului doar trei minute. Gazdele au turat motoarele și au restabilit avantajul de patru lungimi, scor 15 – 11. Ultimul cuvânt în prima repriză l-a spus HC Vaslui, care a micșorat diferența prin Claudiu Dediu. Tot vasluienii au marcat și următorul gol, primul din partea secundă, scor 15 – 13. Timișorenii au arătat însă că sunt…