Home / Barlad / Trei medalii de bronz pentru atleții juniori III din județ

Trei medalii de bronz pentru atleții juniori III din județ

Mai mulți atleți din Bârlad și Vaslui au concurat zilele trecute la Finala Campionatului Național de atletism, la juniori III, unde au reușit trei clasări pe podium.

Gabriela Buzdugan

Gabriela Buzdugan, de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui, a cucerit bronzul la proba de 2000 metri obstacole. A terminat cursa în 7:29. 30 minute. Singurele două sportive care au întrecut-o sunt mai mari cu un an, având o experiență mai mare. Sportiva pregătită de profesoarele Elena Bogos și Viorica Pintilie a fost aproape de o nouă clasare pe podium și la proba de 3.000 metri, unde s-a clasat pe patru. A fost întrecută și aici de două sportive mai mari cu un an. Gabriela Buzdugan a cucerit luna trecută argintul la proba de 5.000 metri, la Campionatul Național de juniori II. A mai obținut titlul național la cros junioare II, cu echipa.

Cosmin Ștefan Badrus

LPS Vaslui a mai cucerit o medalie de bronz la proba de 400 de metri, prin Cosmin Ștefan Badrus.